ZVA 12-28 BAND 

ZA FÚZY MA POŤAHAJ

23.08.2007 / INDIES SCOPE

Slovenská bluesová kapela ZVA 12-28 Band patrí ku špičke žánru a to nie len na Slovensku, ale aj v Čechách a dokazuje to aj svojím novým albumom „Za fúzy ma poťahaj“. Zvolenčania si vďaka nezamenitelnému spevu a hre na gitaru Nora Červeňáka, ktorého podporuje vynikajúce inštrumentálne trio muzikantov, už od roku 1990 získavajú bluesových fanúšikov. „Zetvéáčko“ okrem rozširujúcej poslucháčskej základne, postupne získava aj ceny – najlepší bluesman roku 2002, najlepšia bluesová kapela roku 2000.

za-fuzy-ma-potahaj

Od poslednej nahrávky „Hrubá múka“, ktorá vyšla u Indies Records, prešli dva roky a kapela ho nahrala v rovnakom zložení. „Oproti “Múke” sme sa chceli dostať ďalej aj zvukovo a tak nám do inventára pribudli kontrabas a dobro.“ – hovorí Boris Čiampor, hráč na harmoniku a organizačná duša „zetvéáčka“. „”Múka” už asi navždy bude mať ten pôvab surovej prvotiny, “Fúzy” sú kompaktnejšie, zvukovo lepšie, bohatšie o hostí a na naše skromné pomery je to úplná megaprodukcia – hostia, klipy, rádioedity, no hotový šoubiznis ;-). Veď nás aj stáli trikrát toľko. Ale Noro doniesol materiál nepopierateľnej kvality, každá pesnička dostala čo potrebuje a potrebuje si nájsť aj poslucháčov – verím, že aj medzi tými, ktorí nás ešte nepoznajú.“ To čo okrem zvuku a spevu púta pozornosť, sú vynikajúce texty Nora Červenáka plné vtipu a miestami až absurdnosti, ktorá však vychádza zo života.

Ďalšou, už avizovanou zmenou, sú hostia v štúdiu. „Zetvéáčko“ se dohodlo na spolupráci s kapelou Buty. Album nahrávali v Zlínskom V studiu, pod dohľadom Petra Vavříka. „S Butami sme sa zoznámili vďaka Hrubej Múke, za mixom sedel Petr Vavřík, posunul CD kapele a zrejme sa im zapáčilo. Tak sme si ich zavolali na vokály a myslím, že dodali nahrávke ďalší a miestami veľmi zaujímavý rozmer.“ Táto spolupráca viedla k ďalšej spolupráci Nora Červeňáka na soundtracku k filmu Tajnosti od režisérky Alice Nellis. „Pokiaľ viem ja, tak to bola iniciatíva Radka Pastrňáka – pustil Zetvéáčko Honzovi Svěrákovi a zavolali Nora naspievať tango do Tajností. S Alicí sme sa zoznámili v zlínskom štúdiu pri nahrávaní a mám pocit že sme si okamžite “sadli”. S Norovými speváckymi výkonmi bola nadmieru spokojná, takže spolupráca pokračovala klipom na buťácke “Jedno ráno” a hlavne natáčaním nášho klipu v Prahe.“ Ten se nakonec natáčal v Prahe na skladbu „Štátny sviatok“ a bol zábavou pre všetkých zainteresovaných. Vo farebnom roztancovanom klipe hrá Alice Nellis nezvyčajnú úlohu prostitútky a Míla König jej pasáka. Obidva videoklipy sú ako bonus súčasťou CD.

Album je možné zakúpiť na stránkach vydavateľstva INDIES SCOPE.