ZVA 12-28 BAND 

Z RUKY ZOBAŤ

25.05.2010 / INDIES SCOPE

„U mňa aj tá „pochmúrná“ pesnička vyvolává pocit šťastia, že som životnú „sračku“ otočil v môj prospech a že sa z toho dokážem tešiť, nech žije hudba, nech žije blues a nech žijeme my!“

z-ruky-zobat

Charizmatický spevák, originálny gitarista, pesničkár a skladateľ Noro Červenák je základným kameňom slovenskej kapely ZVA 12-28 Band, ktorá práve vydáva svoj tretí album „Z ruky zobať“. Prichádza na trh v čase, keď kapela oslavuje dvadsať rokov a ukazuje, že „zetveáčko“ je vo forme. Kapela albumom završuje svoj prerod z čisto bluesovej na autentickú pesničkársku formáciu, ktorá v štýle Toma Waitsa rozpráva príbehy z nekonformného prostredia.

ZVA 12-28 Band od roku 2007, kedy vyšiel album „Za fúzy ma poťahaj“, prešlo personálnou výmenou, ktorá čiastočne zmenila zvuk celej kapely. Borisa Čiampora, hráča na harmoniku, nahradil huslista Stanislav Fakan. „Personálné zmeny v kapele prišli nečakane, ale taký je život a život je blues a čo ťa nezabije, to ťa posilní. Kapelu to posunulo do nového priestoru, ktorý hladí dušu celej kapele.“ Nový člen kapely sa stal vďaka svojmu originálnemu prejavu dôstojným a zároveň výrazne kontrastným partnerom leadrovi kapely Norbertovi „Norovi“ Červenákovi. Túto dvojicu istí kontrabasista Ladislava Červenák a bubeník Peter Krško.

Nahrávka „Z ruky zobať“ stavia na bluesových základoch, ktoré má „zetvéáčko“ hlboko zakorenené, ale všetko ostatné je nadstavba, akú by ste u iných kapiel hľadali márne. Nie je to len o pozoruhodnej interpretačnej a inštrumentálnej úrovni. Noro Červenák jednoducho potvrzuje svoj vztah k blues. „Ja si myslím, že kapela je čím ďalej bluesovejšia. Moje pesničky sú životné príbehy „smutnoveselolahkoťažké“ a prostým jazykom rozprávané. Podla mňa, blues má veľa foriem, pretože nemá hranice!“ O originalite Nora Červenáka, sa toho popísalo už veľa, ale jeho „Waitsovské“ chraplanie dodáva piesňam nefalšovaný punc člověka, ktorý spieva to, čo si prežil a Vy mu to veríte až do morku kostí. Neveselo veselé pesničky Vás prevedú muzikantským životom, kde se dejú veci obyčajné, i absurdné, napriek tomu vždy hodné zaznamenania.

Autorom piesní na novom albume je Noro Červenák, výnimku tvoria len dva texty, ktoré sú z pera Radka Pastrňáka (Buty). Sú to piesne „Láska musí bolet“ a „Jednô ráno“. Vzájomné sympatie medzi oboma partnermi vznikli pri spoločnej spolupráci na hudbe k filmu Alice Nellis „Tajnosti“. „Veľmi sa tešíme, že náš priateľský vzťah s Buťákmi naďalej pokračuje a využívame každú příležitosť na stretnutie, či na koncertoch alebo aj mimo nich. Je milé, že Radek Pastrňák bude naším krstným otcom nového albumu v ostravskom Garage clube vo štvrtok 17.6.2010.“

Album je možné zakúpiť na stránkach vydavateľstva INDIES SCOPE.